A fiatalokat és a nyugdíjasokat akarta megnyerni a Bábolnai Állami Gazdaság 1988-ban, az első magyarországi McDonald’s étterem megnyitásával. A Régiposta és az Aranykéz utca sarkán 25 éve lehet BigMac-et venni, a nyitás napján a Váci utcában kígyózott a sor az akciós, 43 forintos óriáshamburgerért.
„Szeretnénk megnyerni a fiatalokat. A fiatalokat azért, mert ez nem alkoholistáknak készül, mert alkoholt nem mérünk ezekben az üzletekben. (…) És építünk a nyugdíjasokra is, mert hiszen olcsó és jó étkeztetésre számítunk” – nyilatkozta egy korabeli riportban Burgert Róbert, a Bábolnai Állami Gazdaság igazgatója a Régiposta utcai „meki” megnyitása alkalmából. Részben teljesültek is az elvárások: az étteremlánc hamarosan tényleg a fiatalok helye lett, de a nyugdíjasok táplálkozásának bázisát ma sem az amerikai gyorséttermi kaja jelenti. Emlékszem még az első McDonald’s-os étkezésemre – igaz, én csak 1988 telén jutottam el először oda. Különleges meglepetés volt édesanyámtól, hogy elvitt a Régiposta utcába. Mekibe menni téma volt az általánosban is, programnak számított, valahogy olyan nyugatos különlegesség volt, ha nem is annyira, mint egy dollárosboltból vett játék.
Pedig a butikok, gmk-k, maszekok világában nem a McDonald’s volt az első hamburgert áruló gyorsétterem: a magyar koppintás, a Taverna által üzemeltetett CityGrill már évekkel korábban megnyitotta saját egységét a Váci utcában. Ott ismerkedhetett meg a budapesti közönség az eldobható poharakkal, szendvicses dobozokkal, és a CityGrill-nek köszönhetjük a máig felejthetetlen Flipper Öcsi-féle reklámotklipet is.
A Váci utca környékén megjelenő első nyugati brand sem a McDonald’s volt. Még a Híradó is tudósított arról 1987-ben, hogy az első vásárlók megrohamozták és órákon át sorban álltak a bevásárló utcában az első Adidas bolt előtt, amit Horst Dassler, a cégalapító Adi Dassler fia nyitott meg. A Méta és Senior mackóruhákhoz szokott budapestiek sok időt és még több pénzt szántak egy-egy Torsion megszerzésére. Mégis a meki a lett a korszak szimbóluma, a hely, amiről mindenki tudott és legalább egyszer járt ott.
A képre kattintva Flickr galéria nyílik meg
A Régiposta utcai éttermet még egyszer, a megnyitása után tíz évvel újra jól megcsapta a történelem szele. 1998-ban az Aranykéz utcai portálja mellett, a terasza közvetlen közelében robbantották fel azt a kispolskit, amivel Boros Tamás vállalkozót, az olajügyek egyik tanúját és három, az ügyben érintetlen járókelőt gyilkoltak meg. Az étterem üvegfalai betörtek, belső terei megrongálódtak a merényletben.
Sokat változott a világ azóta. Az első mekit is számtalanszor átépítették már, lett wifi, fizetős vécé és kávézó is. Nem menő már a hamburger, és a fiataloknak is inkább - utolsó mentsvárként - diákmunkát jelent a gyorsétterem. Volt idő, amikor azt hittük, sose lesz vége a zsebből-zsebbe ügyleteknek, a cséndzsmani-korszaknak, mégis eltűntek a külföldi pénzváltók is a Régiposta utcából. Egy dolog azonban negyed százada változatlan: alkoholt nem mérnek.
Kattints és nem maradsz le a friss posztokról: