Az alvilág számára is vonzóak az olyan belső kerületek, mint például Belváros-Lipótváros, hiszen ezekben a városrészekben a legkoncentráltabb a forgalom, itt fordul meg a legtöbb külföldi, itt van a hazai politikai, gazdasági élet, a pénzvilág centruma, egymást érik a szórakozóhelyek. Összeállításunkban annak néztünk utána, mit tehetnek az itt élők azért, hogy ne váljanak bűncselekmény áldozatává.
A rendőrségnél tett állampolgári bejelentések alapján a belső kerületek többségében a bűncselekmények gyakorisági listáját a lopások száma vezeti, amelybe beletartozik a gépkocsiból, lakásból történő és a zseblopás is. A második helyen a betöréses lopások száma áll, majd ezt a csalások és rongálások követik, de előkelő helyen van a jármű „önkéntes elvételének”, az okirattal való visszaéléseknek és a testi sértéseknek a száma is.
Ugyanakkor a szakemberek szerint a vagyonellenes bűncselekmények szempontjából a legnagyobb veszélynek az egyedül élő idősek vannak kitéve, óvatlanságuk, jóindulatú bizalmuk miatt. Egyre többször fordul elő például, hogy a bűnözők a lakásbetöréshez úgy mérik fel a terepet vagy lopáshoz úgy teremtenek alkalmat, hogy rendőrnek, postásnak, önkormányzati dolgozónak, a nyugdíjfolyósító munkatársának, hittérítőnek, hitelügyintézőnek, szerelőnek adják ki magukat. Alapvető szabály, hogy ne bízzanak idegenben, akármilyen jól hangzó mesével álljon is elő, ne engedjék be a lakásba, hiszen az efféle ügyeket a biztonsági lánccal védett, résnyire nyitott ajtó mellett is el lehet intézni.
Érdekes eredményeket hozott az idézett vizsgálatnak azon része is, amelyben a szakértők a hónap és a hét napjaira vetítve nézték meg bizonyos bűncselekmények gyakoriságát. Így például a lopások szempontjából a legveszélyesebbnek a pénteki napok bizonyultak (valószínűleg a hétvégi bevásárlások miatt), elsősorban a tömegközlekedési eszközökön, például a 2-es villamoson és a metrón. A vizsgálat eredménye szerint kiemelkedett a zseblopások száma minden hónap 5-én. Ennek oka, hogy a Belvárosban van a kormányzati, a tisztviselő negyed, ahol a bérfizetés napja erre az időpontra esik (a bankkártya-használat általánossá válásával ez a kiugró adat változhatott). A zseblopási statisztika kimutatható növekedést jelzett minden hónap 11-én, és 20-án is, amikor is egyes szolgáltató számlák befizetési határideje van - ilyenkor a kerületben lévő posták környéke válik fokozottabban veszélyessé.
Bárki áldozattá válhat. Nemegyszer a későbbi sértett a saját viselkedésével teremti meg ehhez a helyzetet. Amikor például egy idős nő láthatóan gazdagon felékszerezve egyedül sétálgat a belvárosban, vagy amikor egy vendéglátóhelyen iszogató férfi bankjegyektől duzzadó pénztárcát húz elő fizetéskor, vagy egy fiatal nő kihívóan öltözve, feltűnő sminkkel közlekedik az éjszakában, bizony könnyebben válhat rablás, zseblopás, vagy más erőszakos bűncselekmény áldozatává.
Olvasóink joggal gondolhatják, hogy ezek magától értetődő dolgok, mégis, számtalan rendőrségi jegyzőkönyv bizonyítja, hogy mennyire nem tartják magukat sokan az elemi elővigyázatossági szabályokhoz sem. Néhány ezek közül: bevásárláskor a pénztárcájukat ne kézben, és főleg ne a szatyor tetején vigyék egyik piaci standtól a másikig. Felesleges és veszélyes szokás a szükségesnél jóval több pénzt magunknál tartani, és ahol lehet, használjuk inkább a bankkártyát. A személyi okmányokat, útlevelet, igazolványt, stb. tanácsosabb nem a pénztárcában tartani, hiszen ezek pótlása alkalmasint jóval többe kerül, mint amilyen kárt egy esetleges zseblopás okoz.
A bankkártyánkkal ne legyen egy helyen annak PIN-kódja, de jó tudni, vagy legalább a mobilban rögzíteni azt a telefonszámot, ahol szükség esetén azonnal le lehet tiltani azt. Ha azt tapasztaljuk, hogy valaki követ, ne menjünk tovább egyedül, hanem keressünk egy népesebb helyet, üzletet, postát, buszmegállót, amíg az illető fel nem adja! Ne lépjünk be a liftbe gyanús külsejű vagy viselkedésű alakkal együtt (de házbelivel se, ha részeg). Éjjel, kihalt utcákon lehetőleg ne járjunk egyedül, de ha mégis kénytelenek vagyunk, akkor a lehető legjobban megvilágított és legforgalmasabb útvonalat válasszuk, célirányosan, sietős, határozott léptekkel.