Egyetlen – igaz hatalmas és öreg – ezüstjuhar kivágása vonta el a figyelmet arról, hogy az Olimpia park déli részén a tér rendezése címén jóval több fát termeltek ki. A polgármester a pénteki felzúdulás ellenére sem tette közzé az Olimpia park fakivágási tervét, mindössze a tér északi részén álló három ezüstjuhar vizsgálati anyagait hozta nyilvánosságra az önkormányzat honlapján.
2013 augusztus 28 és 2013 szeptember 12. Olimpiai Park déli része
Zaklatott hangvételű sajtóközleményt adott ki Rogán Antal pénteken, amikor állítása szerint értesült az óriási és a környékbeliek számára érzelmileg is fontos ezüstjuhar kivágásáról. Vizsgálatot követelt, a felelősök számonkérését ígérte és azt, hogy nyilvánosságra hozza az Olimpia park felújításához kapcsolódó fakivágási tervet. A polgármester meglepetése nehezen volt hihető, hiszen hivatala a fakivágási engedélyt már júniusban megkérte és megkapta, ezt a dokumentumot a honlapján közzé tette. Természetesen az nem derült ki a nyilvánosságra hozott engedélyből, hogy pontosan mit is enged meg, azaz hány fa kivágásáról van szó és helyettük hová, mennyit fognak ültetni, hiszen az Olimpia park felújítását – a Kossuth téri munkákhoz hasonlóan - az ország alapvető nemzetbiztonsági érdekeit érintő beruházásnak minősítették. Ez pedig kiváló hivatkozási alap arra, hogy se a fák sorsáról, se az erre szánt 583 millió állami Forint elköltésének mikéntjéről ne mondjanak semmit.
Kossuth tér északi oldala
A többi induló belvárosi felújítással egy időben, mintegy fő attrakcióként az Olimpia park rendbetételéről is beszélt a polgármester augusztus 9-én, egy sajtótájékoztatón. Az alkalomra készült videós bemutatót, a projektről szóló szöveges összefoglalót is közzé tették, és habár az újságíróknak szánt leírásban nagyvonalúan egy szót sem ejtettek semmilyen fakivágásról, a bemutatott látványterveken jól látható, hogy a kiinduló állapothoz képest a fák nagy többsége egészen „máshol lesz” a kivitelezés után. ( )Ha őszinte volt Rogán Antal pénteki döbbenete, akkor azt kell feltételeznem, hogy ő maga meg sem nézte a park látványtervét.
Az ezüstjuhar kivágása okozta pánikban csak most, egy héttel a lakossági fórum és önkormányzati hirdetés után adtak tájékoztatást arról, hogy azt a fát betegnek találták és kivágásra ítélték. Az önkormányzat honlapjára kitett dokumentumok továbbra sem tekinthetők elfogadható magyarázatnak, hiszen a park egésze helyett csak három fa sorsáról adnak információt. A közreadott térképszelvényről például hiányzik a jelmagyarázat és tér teljes déli fele. Nagy jóhiszeműség kell ahhoz, hogy elhiggyük: az egyébként még a kutyájából is celebet csináló polgármester minden ok nélkül felejtette el tájékoztatni arról a nagyérdeműt, hogy az Olimpia parkban jócskán fognak fát vágni.
És mivel ez a harmadik ugyanolyan módon elsunnyogott fakivágási akció volt a kerületben, már minden lehetséges magyarázatot, mellébeszélést ismerünk. Ugyanígy hetetekkel korábban körbekerítették, majd eltüntették a fákat a Károlyi szoborral együtt a Parlament északi oldalánál, és ez a forgatókönyv működött a Kossuth tér keleti oldalán lévő fasor kiirtásánál is. A nyilatkozatháborúban azokat a fákat is rossz állapotúnak, tervszerűtlenül telepítettnek nevezték, annak ellenére, hogy a kerület szabályozási tervében még fél évvel a letarolása után is „megtartásra javasolt fasorként” szerepel. A Kossuth téri pusztítás kapcsán Rogán Antal sosem szólalt meg, és most is csak egyetlen fa sorsával foglalkozott, pedig hét éves polgármesteri pályafutása során az V. kerületben kivágott fák száma meghaladja a kétszázat.
Kattints és nem maradsz le a friss posztokról: