Soha ilyen szigorú figyelmeztetéseket nem tett még az önkormányzat könyvvizsgálója az V. kerület költségvetési rendeletét véleményező jelentésében. A szakértői anyag egyenesen vagyonfelélésről ír, és a működési költségek lefaragását sürgeti. Ráadásul a jelentésből az is kiderül, hogy az önkormányzat általános tartaléka is kevés, nem ad elég biztonságot.
Belváros-Lipótváros Képviselő-testülete február 12-i ülésén tárgyalta meg és fogadta el a kerület idei költségvetését. Az önkormányzat idei büdzséje csak látszólag kiegyensúlyozott: a 23,2 milliárd forintos bevételi főösszeggel szemben ugyanennyi a kiadási főösszeg, vagyis a költségvetés elvben egyensúlyban van. A főszámok mögé pillantva azonban kiderül, hogy az önkormányzat gazdálkodása messze van az egyensúlytól.
Mindent eladnának
A költségvetési rendelet 4,9 milliárd forintra rúgó működési forráshiányt tartalmaz, ennek finanszírozását felhalmozási bevételekből tervezik. Ez már felveti azt a problémát, hogy az önkormányzat a kerület vagyonának feléléséből tervezi biztosítani a működést, hiszen ez a 4,9 milliárdos összeg az összes működési kiadás 35%-át jelenti. Nemcsak az önkormányzati tulajdonú lakásokat és üzlethelységeket, hanem a hárshegyi üdülőt és Szent István téri mélygarázst is el akarják adni. Még a költségvetést elemző független könyvvizsgáló is megállapítja, hogy ez a gyakorlat az önkormányzat vagyonának feléléséhez, vagyonvesztéshez vezet.
A költségvetést olvasva további kérdések is felmerülnek ezzel kapcsolatban: vajon realizálódik-e az a mennyiségű felhalmozási bevétel, amely elegendő lesz a működési forráshiány pótlására? A költségvetés ugyanis – többek között - 3,6 milliárd forintos bevétellel számol ingatlanok értékesítéséből, ám azt nem lehet tudni, hogy a jelenlegi gazdasági válság és az ezt kísérő ingatlanpiaci visszaesés közepette ebből a bevételből mennyi valósul meg.
2027-ig fizetjük
Ugyancsak jelentős – és az elkövetkező években egyre nagyobb mértékű – terhet jelent az önkormányzat által felvett hitelek és kibocsátott kötvények tőkéjének és kamatainak törlesztése. Az elmúlt két évben több, mint 6,5 milliárd forint értékben bocsátottak ki kötvényt, az ebből származó pénzt 2027-ig fizetjük vissza. Csak a kamatterhek közel 779 millió forintra rúgnak az idei esztendőben, a következő években pedig a tőke-és kamattörlesztési kötelezettségek bőven meghaladják az évenkénti 1 milliárdot – ami egy 23 milliárd forint főösszegű költségvetésnél egyre súlyosabb tényező. Az elhibázott hitelfelvételi politika következtében az önkormányzat az euró alapú hitelei miatt teljesen kiszolgáltatott az árfolyam-ingadozásoknak.
Mégsem spórolnak
Ebben a helyzetben indokolt lenne, hogy a hivatal saját kiadásait, az önként vállalt feladataira szánt összeget csökkentse – ehelyett azonban csak a kötelező feladataira szánt forrásokból von el. Számtalan felesleges szolgáltatást finanszíroznak, de a lakosságnak valóban fontos, az élhetőséget javító intézkedésekre, így például a közterületek tisztaságára nem jut elegendő pénz.