Legalább négy hónapja virít a Kálvin tér egyik házán a hatalmas sörösüveg, de a reklámháló alatt homlokzat-felújítás nem volt. A Ferenciek terén nemrég lilaruhás óriásnőt feszítettek ki egy műemlékre – a gigantposzter elsöprő győzelmet aratott a városképi szempontok felett.
A macsete gyilkol, a homlokzat szépül
Másképp fogalmazva: itt a pénz beszél, nem a jogszabály. Ráadásul ebben a műfajban a szabálytalanságok több száz négyzetméteresek, így azzal sem védekezhetnek az illetékesek, hogy nem vették észre. A hatályos Budapesti Városrendezési és Építési Keretszabályzat egyértelműen fogalmaz: a városkép szempontjából kiemelt területeken – az V. kerület egész területe ennek számít – „épület valamennyi homlokzatának egyidejűleg történő felújítása esetén a közterületről látható homlokzat előtti építési állványzaton a felújítás ideje alatt építési reklámháló helyezhető el”. A további feltételek szerint a reklám nem lehet nagyobb a homlokzat hatvan százalékánál, de maximum 400 négyzetmétert foglalhat el. Három hónapnál tovább csak indokolt esetben, elfogadott kérelem esetén lehet kint. Nem lakóépületeknél még ennél is szigorúbbak a szabályok: kisebb felületen lehet hirdetni és meg kell jeleníteni a homlokzat látványtervét is.
Borsodi reklám most és négy hónappal ezelőtt
A valóságban alig találni azonban olyan reklámhálót az V. kerületben, ahol akár egy szempontot is betartanának az előírtak közül. A Kálvin téri Borsodi reklámot először négy hónapja fotóztam, még ma is ugyanúgy ott van: az épület homlokzatán pedig semmi változás nem látható. Nyilvánvalóan nagyobb területet foglal el, mint a homlokzat hatvan százaléka. Ráadásul reklámetikai szempontból is erősen kifogásolható, hogy egyetlen négyzetcentit sem szántak arra, hogy alkohol kulturált fogyasztására intsenek.
Ősz a városban – gigantposzter a Ferenciek tere 2-n.
A Ferenciek tere 2-n, vagyis a templommal szembeni műemlék épületen az Arena Plaza reklámozza magát a Buda felé tartóknak egy hatalmas lila ruhás nőt ábrázoló molinón. Boldogan nézegetném én a csajt három hónapon át, ha valóban felújítanák az egyébként gyönyörű épület teljes homlokzatát. Itt azonban egyelőre nincs munkavégzés.
A társasházaknak persze, hogy kell a bevétel, és amelyik boldogulni akar, plusz bevételt keres például a homlokzata rendben tartásához – jól teszi. Mert lehet ezt kulturáltan, a városképi szempontok tiszteletben tartásával is csinálni. A jó példa erre az 1878-ban épült Madarász-ház a Vámház körúton, ott a gyilkos macsete alatt dolgoznak is a homlokzaton.
Kattints és nem maradsz le a friss posztokról: